Fizika darslarida sinkwine
Men birinchi marta 2007 yilda Stepnogorskda "Qozog'iston ta'limining dolzarb muammolari" malaka oshirish kurslarida qatnashganimda "cinquain" tushunchasiga duch keldim.
"Sinkwine" nima?
Sinquain she'riyat turi sifatida Qo'shma Shtatlarda paydo bo'lgan. U amerikalik shoira Adelaida Krepsi tomonidan ishlab chiqilgan. An'anaviy sinquain besh qatordan iborat bo'lib, uning har bir bandidagi so'zlarni sanashga asoslangan. Sinquainning bir nechta turlari mavjud: oyna, teskari, toj va boshqalar.
Ammo men, fizika fani o'qituvchisi sifatida, didaktik sinxronizatsiya - o'qish va yozish orqali tanqidiy fikrlash texnikasiga qiziqaman.
Didaktik sinxronlashda:
1 mavzu satrida ko'rib chiqilayotgan mavzu yoki ob'ektni bildiruvchi bitta so'z (odatda ot) mavjud
2 qator - ob'ekt yoki ob'ektning xususiyatlari va xususiyatlarini tavsiflovchi ikkita so'z (sifat).
3 qator - ob'ektning xarakterli xususiyatlarini tavsiflovchi uchta so'z (fe'llar).
4 qator - tasvirlangan mavzu yoki ob'ektga shaxsiy munosabatni ifodalovchi ibora yoki jumla
5-qator - bitta so'z - ob'ekt yoki ob'ektning sinonimi.
Men cinquain qozoq, rus tillari yoki adabiyoti darslarida qo'llaniladi deb o'ylardim, lekin uni hamma fanlarda qo'llash mumkin ekan. Shunday qilib, men sakkizinchi sinfda darslarimda tanqidiy fikrlash texnologiyasining ushbu usulini qo'llay boshladim. fizika murakkab fan bo'lib, hamma talabalarga ham berilmaydi, syncwine-dan foydalanish tushunchalarni mazmunli ishlatishga o'rgatadi va bu tushunchani tahlil qilish, sintez qilish va umumlashtirish uchun tezkor, samarali vositadir. Talabalar mustaqil ravishda, juftlikda, shuningdek, guruhlarda sinxronlashtira oladilar. Nazariy materialni o'tgandan so'ng, men uni ko'pincha aks ettirish sifatida ishlataman. Syncwine kompilyatsiyasidan uy vazifasi sifatida ham foydalanish mumkin. Va barcha talabalar - muvaffaqiyatli va yomon o'quvchilar bu vazifani engishadi - bu ijodiy, intellektual qobiliyatlarning namoyon bo'lishi va amalga oshirilishidir.
Harorat
Mutlaq, tanqidiy
ko'tariladi, tushadi, o'zgaradi
jismlarning qizish darajasini belgilaydi
kattalik
Energiya
salohiyatli, tanqidiy
o'zgartirish, saqlash
bir turdan ikkinchi turga aylanadi
Joule
Zaryadlash
ijobiy, salbiy
jalb qilish, qaytarish, o‘zaro ta’sir qilish
bir tanadan ikkinchisiga o'tish
Kulon
Zaryadlash
Teris haqida
aserlesedi, tebyledi, taratladi
electleu kezida payda bolada
elektron
Energiya
Kinetik, potentsial
saktalady, ainalady, ozgeredy
Procesterde saktalu zagy oryndalady
zhymys
Atom
Kishkentay neytral
Bolinedy kuralada auysady
on, teris ionga ainalada
Ko'proq
Faoliyatimizdagi shakl va uslublar qanchalik xilma-xil bo‘lsa, darsingizdagi o‘quvchi zerikib qolmasligi, darslarga zavq va qiziqish bilan borishi shunchalik yuqori bo‘ladi.
Akmola viloyati
Yereymentauskiy tumani
KDU Ulentinskiy o'rta maktabi
fizika o‘qituvchisi Janiyeva G.T.
Dars 4-5 kishidan iborat guruhlarda ishlashni o'z ichiga oladi (5 guruh). Har bir guruh aniq topshiriq oladi, uni bajaradi, natijalarni jadvalga kiritadi va xulosa chiqaradi. Keyin guruhlar natijalar bo'yicha hisobot beradi va umumiy xulosa chiqariladi.
Yuklab oling:
Ko‘rib chiqish:
Fizikadan darsning konspektini ishlab chiqish
Mavzu bo'yicha 7-sinfda
"Arximed kuchlarini o'rganish"
darsning texnologik xaritasini qo'llash bilan
Mironova Svetlana Nikolaevna
fizika o'qituvchisi MBOU
"Kingisepp 1-sonli umumta'lim maktabi"
2016
"Arximed kuchi" mavzusidagi dars xulosasi
7-sinf
Dars maqsadlari:
tarbiyaviy: suzish kuchi qanday omillarga bog'liqligini aniqlash; navigatsiya shartlarini bilib oling tel.
Rivojlanayotgan - mustaqil bilim olish qobiliyatini rivojlantirish; qiymatlarni o'zgartirganda Arximed kuchini eksperimental ravishda aniqlash qobiliyatini rivojlantirish; Arximed kuchini hisoblash formulasini qo'llash qobiliyatini rivojlantirish; o'rganilgan o'quv materiali asosida xulosa chiqarish qobiliyatini rivojlantirish, mantiqiy fikrlashni rivojlantirish.
Ta'lim - fizikani o'rganish uchun ijobiy motivatsiyani shakllantirish, o'quv materialini hayotiy vaziyatlarga yaqinlashtirish; bir tomondan mustaqillikni, ikkinchi tomondan jamoada ishlash qobiliyatini tarbiyalash.
Dars turi: dars - amaliyot.
Etakchi texnologiya:o'zaro muloqot texnologiyasi.
Usullari:
O'qitishning didaktik maqsadlari va vositalariga ko'ra:
o'rganish - evristik
o'rgatish - ma'lumot berish
ta'limotlar – qisman izlanish, tadqiqot
Ma'lumot manbasiga ko'ra:
og'zaki - suhbat, didaktik material bilan ishlash;
ingl - tajriba jarayonini namoyish qilish, kuzatishni tashkil etish;
amaliy - guruhlarda mustaqil ishlash (eksperimental tadqiqotlar)
O'qituvchi stolida tajribalarni ko'rsatish uchun laboratoriya jihozlari:
Oddiy suvli idish, sho'r suvli idish, mantar, kartoshka to'pi, plastilin to'pi, xuddi shu plastilindan qayiq.
Maktab stolida tajriba o'tkazish uchun laboratoriya jihozlari:
Har bir guruh o'z jihozlariga ega.
Rejalashtirilgan ta'lim natijalari.
Olingan bilimlar va olib borilgan tadqiqotlar asosida imkoniyatiga ega bo'lish Arximed kuchining ko'rinishini, uning jism hajmiga va suyuqlik zichligiga bog'liqligini, jismlarning suzish shartlarini tushuntiring; nat Arximed kuchining kundalik hayotda namoyon bo'lishi.
Talabalar bilimini baholash parametrlari:
sinfdagi faollik;
eksperimental natijalarning sifati.
Darslar davomida
I. Tashkiliy qism(salomlashish, darsga tayyorgarlikni tekshirish, hissiy kayfiyat)
Salom bolalar!
Bir-biringizga salom bering.
Va men sizni fizikaning yangi sahifalarini ochishda davom etadigan darsga xush kelibsiz. Qiziqarli kashfiyotlar oldinda.
Tayyormisiz?
Ha!
Keyin boshlaylik...
II. Maqsadni belgilash va motivatsiya
Men darsni A.P.ning hikoyasidan parcha bilan boshlayman. Chexov "Dasht". Bu bizga dars mavzusi va maqsadini shakllantirishga yordam beradi.
"Egorushka ... yugurib, bir yarim metr balandlikdan uchib ketdi. Havodagi yoyni tasvirlab, u suvga tushdi, chuqur cho'kdi, tubiga etib bormadi, qandaydir kuch, sovuq va teginish yoqimli, uni ko'tarib, orqaga ko'tardi.
Biz qanday kuch haqida gapirayapmiz?
Uning mavjudligiga birinchi marta ishora qilgan va uning qiymatini hisoblagan qadimgi yunon olimi Arximed sharafiga Arximed kuchi deb ataladi.
Bugungi darsning mavzusi nima?
Arximed kuchini o'rganish - dars mavzusini yozing.
Va Yegorushkaga ta'sir qiluvchi suzuvchi kuchning kattaligini qanday topish mumkin?
F vyt. = P havoda .- P suyuqlikda
Bizning maqsadimiz?
Arximed kuchi nimaga bog'liqligini aniqlang.
muammoli savol. Suzish kuchining qiymatiga qanday omillar ta'sir qilishini taklif qiling.
Mumkin bo'lgan taxminlar: (gipotezalar)
- tana hajmi
- tana zichligi
- tana shakli
- suyuqlik zichligi
- cho'kish chuqurligi
III. Eksperimental vazifalar.
Birinchi jamoaga topshiriq.
Uskunalar: iplarda suv, dinamometr, alyuminiy va mis silindrli idish.
Jarayon:
1. Jismlarning zichliklarini yozing va ularni taqqoslang.
2. Uskunalardan foydalanib, silindrlarga ta'sir qiluvchi Arximed kuchlarini aniqlang.
3. Arximed kuchlarini solishtiring.
5. Arximed kuchining tananing zichligiga bog'liqligi (mustaqilligi) haqida xulosa chiqaring.
Hisobot shakli
Xulosa:
Ikkinchi jamoaga topshiriq.
Uskunalar: suvli idish, dinamometr, iplardagi turli hajmdagi ikkita plastik tsilindr.
Jarayon:
1. Jihozdan foydalanib, silindrlarga ta'sir qiluvchi Arximed kuchlarini aniqlang.
3. Arximed kuchlarini solishtiring.
4. Natijalarni hisobot shakliga kiriting.
5. Arximed kuchining jism hajmiga bog'liqligi (mustaqilligi) haqida xulosa chiqaring.
Hisobot shakli
Xulosa:
Uchinchi jamoaga topshiriq.
Uskunalar: toza suvli idish, sho'r suvli idish, kungaboqar yog'i solingan idish, dinamometr, ip ustidagi alyuminiy silindr.
Jarayon:
1. Ushbu suyuqliklarning zichliklarini yozing va ularni taqqoslang.
2. Jihozdan foydalanib, har bir suyuqlikdagi silindrga ta'sir etuvchi Arximed kuchini aniqlang.
3. Arximed kuchlarini solishtiring.
4. Natijalarni hisobot shakliga kiriting.
5. Arximed kuchining suyuqlik zichligiga bog'liqligi (mustaqilligi) haqida xulosa chiqaring.
Hisobot shakli
Suyuqlik | Suyuqlik zichligi, kg/m3 | Havodagi silindrning og'irligi, N | Suyuqlikdagi silindrning og'irligi, N | Arximed kuchi, N |
Suv toza | ||||
sho'r suv | ||||
O'simlik moyi |
Xulosa:
To'rtinchi jamoa uchun vazifa.
Uskunalar : suv solingan idish, dinamometr, ip ustidagi alyuminiy silindr.
Jarayon:
1. Jihozdan foydalanib, silindrni h1, h2, h3 chuqurlikka cho'mish orqali unga ta'sir qiluvchi arximed kuchlarini aniqlang.
3. Arximed kuchlarini solishtiring.
4. Natijalarni hisobot shakliga kiriting.
5. Arximed kuchining tananing suvga cho'mish chuqurligiga bog'liqligi (mustaqilligi) haqida xulosa chiqaring.
Hisobot shakli
Suvga cho'mish chuqurligi | Havodagi silindrning og'irligi, N | Suvdagi silindrning og'irligi, N | Arximed kuchi, N |
Xulosa:
Beshinchi jamoa uchun vazifa.
Uskunalar: suv solingan idish, dinamometr, iplardagi shar, kub, silindr shaklida turli hajmdagi plastilindan yasalgan korpuslar.
Jarayon:
1. Uskunalardan foydalanib, turli shakldagi jismlarga ta'sir qiluvchi arximed kuchlarini aniqlang.
3. Arximed kuchlarini solishtiring.
4. Natijalarni hisobot shakliga kiriting.
5. Arximed kuchining tananing shakliga bog'liqligi (mustaqilligi) haqida xulosa chiqaring.
Hisobot shakli
tanasi | Havodagi tana vazni, N | Suvdagi tana vazni, N | Arximed kuchi, N |
To'p | |||
Kub | |||
Silindr |
Xulosa:
Natijalarni olgandan so'ng, har bir guruh o'z ishlari haqida og'zaki hisobot beradi va o'z xulosalarini bildiradi. Xulosa talabalar tomonidan daftarlarga, o'qituvchi tomonidan esa jadval ko'rinishida doskaga yoziladi:
Arximed kuchini hisoblash uchun formula qanday ko'rinishga ega bo'ladi?
Fa=pzhgvt
Doskadagi vazifa:
Hajmi 134 sm bo'lgan jismga ta'sir etuvchi Arximed kuchi nima? 3 suvda va kerosinda?
Javob: 1,34 N; 1,072 N - Xulosa?
IV. Fizminutka: o'qituvchi she'rni o'qiydi va mashqlarni ko'rsatadi va uning orqasida o'tirgan bolalar takrorlaydilar.
V. Suzuvchi jismlar uchun sharoitlarni aniqlash.
Suyuqlikka botirilgan jismga qanday kuchlar ta'sir qiladi?
Og'irlik kuchi vertikal pastga yo'naltirilgan va Arximed kuchi vertikal yuqoriga yo'naltirilgan.
Bu kuchlar qanchalik katta bo'lishi mumkin?
Bir-biridan katta, kichik yoki teng.
Keyin suyuqlikdagi tananing harakatini ushbu kuchlarning nisbatiga qarab o'rnatamiz.
Doskada rasm chizish:
Ivanovning "Primordial Rus" romanidan parchaRatibor skaut jangchi sifatida daryoning narigi tomoniga ohista o'tmoqchi. Buning uchun u uzun tayoq oldi. “Suv ostida nafas olish uchun. Suzuvchi burun teshigini, quloqlarini sarg‘aygan mum bilan qopladi... Qamishni uchidan lablari bilan ushlab, suv ostida g‘oyib bo‘ldi va ikki qo‘li bilan sigir boshidek kattalikdagi toshni oldi. Yukni yupqa arqon bilan bog'lab, Ratibor qo'liga ilmoq yasadi.
Ushbu misoldagi toshning maqsadi nima?
Qo'ziqorin tanasi suvda suzadi;
Kartoshka to'pi suvga cho'kadi, lekin sho'r suvda suzadi;
Plastilin shari suvda cho'kadi, plastilin qayig'i esa suvda suzadi.
Nima bo'ldi? Nima uchun ba'zi jismlar suzadi, boshqalari esa cho'kadi?
Atrofimizda qancha qiziqarli narsalar bor! Keling, ba'zi savollarga javob berishga harakat qilaylik, shunday emasmi?
Keyingi vazifamizdan maqsad nima bo'ladi?
Navigatsiya shartlarini bilib oling tel.
Jamoaviy ish.
Birinchi jamoaga topshiriq.
Uskunalar: suv bilan idish, turli jismlar.
Jarayon:
1. Tanani navbat bilan suvga tushiring: po'lat tirnoq, chinni rulo, mis tanga.
3. Arximed kuchlarini solishtiring.
Hisobot shakli
Xulosa:
Ikkinchi jamoaga topshiriq.
Uskunalar: suv bilan idish, turli jismlar.
Jarayon:
1. Tanani navbat bilan botirib oling: temir shar, marmar bo'lagi, plexiglass tanasi
2. Qaysi biri cho‘kib, qaysi biri suzayotganini aniqlang.
3. Arximed kuchlarini solishtiring.
4. Kuzatishlar natijalarini hisobot shakliga yozing.
5. Jismlarning suyuqlikda qanday holatda cho`kishi (suzishi) haqida xulosa chiqaring.
Hisobot shakli
Xulosa:
Uchinchi jamoaga topshiriq.
Uskunalar: suv bilan idish, turli jismlar.
Jarayon:
2. Qaysi biri cho‘kib, qaysi biri suzayotganini aniqlang.
3. Arximed kuchlarini solishtiring.
4. Kuzatishlar natijalarini hisobot shakliga yozing.
5. Jismlarning suyuqlikda qanday holatda cho`kishi (suzishi) haqida xulosa chiqaring.
Hisobot shakli
Xulosa:
To'rtinchi jamoa uchun vazifa.
Uskunalar: suv bilan idish, turli jismlar.
Jarayon:
1. Jismlarni navbat bilan suvga tushiring: mantar tanasi, yog'och kub.
2. Qaysi biri cho‘kib, qaysi biri suzayotganini aniqlang.
3. Arximed kuchlarini solishtiring.
4. Kuzatishlar natijalarini hisobot shakliga yozing.
5. Jismlarning suyuqlikda qanday holatda cho`kishi (suzishi) haqida xulosa chiqaring.
Hisobot shakli
Xulosa:
Beshinchi jamoa uchun vazifa.
Uskunalar: suv bilan idish, turli jismlar.
Jarayon:
1. Navbat bilan suv havzasiga tushing: kerosin bar, muz bar
2. Qaysi biri cho‘kib, qaysi biri suzayotganini aniqlang.
3. Arximed kuchlarini solishtiring.
4. Kuzatishlar natijalarini hisobot shakliga yozing.
5. Jismlarning suyuqlikda qanday holatda cho`kishi (suzishi) haqida xulosa chiqaring.
Hisobot shakli
Xulosa:
Natijalarni olgandan so'ng, har bir guruh o'z ishlari haqida og'zaki hisobot beradi va o'z xulosalarini bildiradi. Xulosa o'quvchilar tomonidan daftarlarga, o'qituvchi tomonidan esa doskaga yoziladi:
Ƿt > ƿzh - tana cho'kib ketmoqda
Ƿt ƿzh - tana suzib yuradi
Ƿt \u003d ƿzh - tana suzadi
“...Oshpazimiz suzishga bordi, lekin ko‘rfaz uni qabul qilmadi. U oyoqlarini baland tashladi va bor xohishi bilan suvga chuqur tusha olmadi. Bu jamoani xursand qildi va uning yomon kayfiyatini yaxshiladi ... "
Nega oshpaz ko'rfazda suza olmadi?
VI. Darsni yakunlash. Reflektsiya.
Xo'sh, tanani qanday qilib suzib yurish kerak? Bolalar javoblari.
Biz o'z oldimizga qanday vazifalarni qo'ydik?
1. Arximedning kuchi nimaga bog'liqligini aniqlang.
2. Navigatsiya shartlarini bilib oling tel.
Maqsadlarimizga erishdikmi?
Arximed yechim topganida qanday so'zni hayqirdi? E V R I C A!!!
Reflektsiya.
Har bir o'quvchiga rasm beriladi: yigitlar o'zlarining kayfiyatlariga qarab to'pni bezashlari kerak.
Tana sirtda suzadiMenga dars yoqdi, chunki men hamma narsani tushundim.
Tana suyuqlikda suzadiMenga dars yoqmadi, chunki hammasini tushunmadim.
Jasad cho'kib ketdi Menga dars umuman yoqmadi, chunki men hech narsani tushunmadim.
Uy vazifasi:
“Arximed kuchi” mavzusida sinkvin yozing.
"Arximed kuchi" mavzusidagi darsning texnologik xaritasi
7-sinf
Dars bosqichi | O'qituvchi faoliyati | Talabalar faoliyati | Natija | Umumjahon ta'lim faoliyati |
||
Tashkiliy | Tayyorgarlik tadbirlarini tashkil qiladi | Ish joyini tayyorlang | Darsga tayyor | Shaxsiy UUD: axloqiy va axloqiy baholashCommunicativeUUD: tinglash qobiliyatlari |
||
Maqsadni belgilash va motivatsiya | A.P.Chexovning “Dasht” hikoyasidan parcha O'quv vazifasini qo'yish uchun zarur bo'lgan muammoli vaziyatni yaratadi | O'rganilayotgan mavzu bo'yicha bilganlarini eslang (Suyuqlik va gazning ularga botgan jismga ta'siri) Ma'lumotni tashkil qilish. Ular taxminlar qiladilar. O'zingiz bilmoqchi bo'lgan narsani shakllantiring. | Talabalar dars mavzusini tuzadilar va darsning maqsadlarini belgilaydilar Suyuqlikka botirilgan jism o'z vaznini u bilan almashtirilgan suyuqlikning og'irligi kabi yo'qotadi. | Kognitiv UUD: Tahlil qilish, mustaqil ishlash |
||
Yangi bilimlarni birlamchi o'zlashtirish (yangi bilimlarni "kashfiyot") | Guruhlarda tajribalar va natijalarni muhokama qilishni tashkil qiladi 1 Guruh Fa ning tananing zichligiga bog'liqligini (mustaqilligini) aniqlaydi. 2 Guruh Fa ning tananing hajmiga bog'liqligini (mustaqilligini) aniqlaydi. 3 Guruh Fa ning suyuqlik zichligiga bog'liqligini (mustaqilligini) aniqlaydi. 4 Guruh Fa ning tananing suvga cho'mish chuqurligiga bog'liqligini (mustaqilligini) aniqlaydi. 5 Guruh Fa ning tananing shakliga bog'liqligini (mustaqilligini) aniqlaydi. | O'z tajribalarini o'tkazish, gipotezalarni ilgari surish, ularni muhokama qilish, xulosalar shakllantirish, ularni tuzatish Fa ning tananing zichligiga bog'liq emasligi aniqlandi. Fa tananing hajmiga bog'liq ekanligi aniqlandi. Fa suyuqlikning zichligiga bog'liq ekanligi aniqlandi Fa ning tananing suvga cho'mish chuqurligiga bog'liq emasligi aniqlandi. Fa ning tananing shakliga bog'liq emasligi aniqlandi. | O'tkazilgan tajriba, qayd etilgan xulosalar; suzuvchi kuch haqidagi xulosani o’quvchilarning o’zlari chiqaradilar | Shaxsiy UUD Normativ UUDYakuniy natijani hisobga olgan holda oraliq maqsadlarning ketma-ketligini aniqlash; harakat usuli va uning natijasini nazorat qilish; zarur qo'shimchalar va tuzatishlar kiritishKognitiv UUD:Harakatlar rejasi va ketma-ketligini tuzish; natijani bashorat qilish va muayyan sharoitlarga qarab muammolarni hal qilishning eng samarali usullarini tanlashKommunikativ UUD:O'qituvchi va tengdoshlar bilan hamkorlikni rejalashtirish,o'zaro ta'sir qilish usullari; muloqotning vazifalari va shartlariga muvofiq o'z fikrlarini ifoda etish qobiliyati; nutqning monolog va dialogik shakllariga egalik qilish |
||
Tushunishni dastlabki tekshirish | Yangi materialni tushunishni frontal tekshirishni tashkil qiladi | Dockdagi masalani yechish va hisob-kitoblarni tajriba natijalari bilan solishtirish. | Asosiy tushunchalar va dars materialini tushunish | Kognitiv UUD: Kommunikativ UUD:O'z fikrlarini ifoda etish qobiliyati |
||
Fizminutka | She'rni o'qiydi va harakatlarni ko'rsatadi | O'qituvchidan keyin takrorlang | Faoliyatni o'zgartirish aqliy hushyorlikni va hushyorlikni oshiradi | |||
Yangi bilimlarni birlamchi mustahkamlash | Eksperimentlar va tuzilgan xulosalar asosida hal qilinishi mumkin bo'lgan muammoli vaziyatni yaratadi. 1 va 2-guruhlar tananing qanday sharoitda cho'kishini aniqlaydilar 3 va 4-guruhlar tananing qaysi sharoitda suzishini aniqlaydilar 5 Guruh suyuqlik ichida suzayotgan tananing holatini aniqlaydi | Vazifani jamoada bajaring, natijalarni muhokama qiling, hisobot shakllarini to'ldiring va xulosani yozing. Tananing zichligi suyuqlikning zichligidan kattaroq bo'lsa, tananing cho'kib ketishini aniqladik. Tananing zichligi suyuqlikning zichligidan kam bo'lsa, tananing suzishini aniqladik. Tananing zichligi suyuqlikning zichligiga taxminan teng bo'lganda tananing suzib ketishini aniqladik. Tananing zichligi suyuqlikning zichligiga qanchalik yaqin bo'lsa, tananing katta qismi suyuqlik ichida bo'ladi. | Guruhdagi amaliy ishlarni tashkil etish orqali talabalar mustaqil ravishda xulosalar chiqaradilar va natijalarini tushuntiradilar. | Shaxsiy UUD Ijtimoiy rollar va shaxslararo munosabatlarni boshqarish qobiliyatiNormativ UUDFikrlash jarayonlarini mustaqil ravishda faollashtirish, ma'lumotni taqqoslashning to'g'riligini nazorat qilish, o'z fikrini tuzatish.Kognitiv UUD: Ijodiy xarakterdagi muammolarni hal qilish usullarini o'z-o'zidan yaratishKommunikativ UUD:Jamoada ishlash qobiliyati. O'z fikrlarini ifoda etish qobiliyati |
||
Darsni yakunlash (ta'lim bilimlarini aks ettirish) | Dars natijalarini muhokama qilishni tashkil qiladi | Savollarga javob bering (agar kerak bo'lsa, javoblarni guruhlarda muhokama qiling). Darsning maqsadiga erishish bo'yicha xulosalarni shakllantirish | Talabalar tomonidan shakllantirish: dars davomida darsning qanday maqsadlariga erishildi | Shaxsiy UUD: Darsda olingan ma'lumotlarning shaxsiy ahamiyatini amaliy nuqtai nazardan baholashKognitiv UUD: Umumlashtirish, xulosa chiqarish qobiliyati |
||
Uy vazifasi haqida ma'lumot, uning bajarilishi bo'yicha brifing | "Arximed kuchi" mavzusida sinkwine | Idrok, D / Z ni anglash, yozib olish | D / Z talabalari tomonidan kundaliklarga yozib olish | Shaxsiy UUD: Talabalar mustaqil ravishda bajarishlari uchun uni tanlashda D / Z ning murakkablik darajasini baholashNormativ UUD: HAQIDA talabalarning o'quv faoliyatini tashkil etish |
||
O'quv faoliyatini aks ettirish | Talabalarni iborani tanlashga va tegishli rasmni to'ldirishga taklif qiladi: tanasi sirt ustida suzadiMenga dars yoqdi, chunki men hamma narsani tushundim. tana suyuqlikda suzadiDars menga juda yoqmadi, chunki hamma narsa aniq emas edi. tanasi cho'kib ketgan Menga dars umuman yoqmadi, chunki men hech narsani tushunmadim. | O'z ichki bahosiga ko'ra, iborani tanlang va rasm chizing | O'z faoliyati natijalarini tahlil qilish; olingan bilimlardagi mavjud kamchiliklarni aniqlash | Shaxsiy UUD: O'z faoliyati natijalarini tahlil qilish qobiliyati; olingan bilimlardagi mavjud kamchiliklarni aniqlashNormativ UUD: HAQIDA o'zlashtirilgan yangi bilimlardagi aniqlangan kamchiliklarga qarab o'quvchilar tomonidan o'z ta'lim faoliyatini tashkil etish; o'z-o'zini nazorat qilish va o'z-o'zini hurmat qilish qobiliyati. |
Fizika darslarida sinkwine
Buni hamma bilmasligi kerak.
lekin bu juda qiziq!
Zamonaviy ta'lim texnologiyalaridan foydalanish ta'limning yangi sifatiga erishishning zaruriy shartidir. Fizika bo'yicha davlat ta'lim standarti talabalar tomonidan bir qator tadqiqot, loyihalash, axborot va kommunikativ ko'nikmalarni egallashni o'z ichiga oladi, shuning uchun men o'z ish amaliyotimda tanqidiy fikrlash, axborot va dizayn texnologiyalarini rivojlantirish uchun texnologiya elementlaridan faol foydalanaman. .
O'qituvchilik faoliyatimda men yangi Federal Davlat Ta'lim Standartlari MChJga o'tish sharoitida fizika darslarida tanqidiy fikrlashni shakllantirish ustida ishlayman.
"Tanqidiy fikrlash - bu kuzatish, tajriba, fikrlash, fikrlash yoki muloqot orqali olingan yoki yaratilgan ma'lumotlarni faol idrok etish, qo'llash, tahlil qilish, umumlashtirish yoki baholashga qaratilgan intellektual tashkil etilgan jarayondir" (Milliy kengash). tanqidiy fikrlashni rivojlantirish, AQSh).
Tanqidiy fikrlash - bu insonning ma'naviy salohiyatini ochishning innovatsion usullaridan biri, shuningdek, hayotga munosabat, o'z kamchiliklariga qarshi kurashish va o'z kamchiliklariga shubhalarni bartaraf etishda ma'naviy introspektsiyadan iborat bo'lgan maxsus axloqiy faoliyat. o'zining kuchli va qobiliyatlari (D. Kluster "Tanqidiy fikrlash nima?"). Amerikalik olim M.Skriven tanqidiy fikrlashni “o‘qish va yozish qobiliyati bilan birga” tarbiyaviy qadriyat deb ataydi.
S. A. Terno tomonidan tanqidiy fikrlashni rivojlantirish nazariyasi ideallashtirilgan ob'ektga - tanqidiy fikrlash modeliga asoslanadi. Tizimli yondashuvga ko'ra, ishlab chiqilgan model tanqidiy fikrlashning xususiyatlari, tarkibi, funktsiyasi va genezisini aks ettiradi.
Tanqidiy fikrlashni rivojlantirish talabaga tayyor bilimlarni o'zlashtirmaslikka o'rganishga yordam beradi. Fizika darslarida men tanqidiy fikrlashni rivojlantirishning "Ishonaman - ishonmayman", klasterlar, sinxronlash kabi usullaridan foydalanaman.
Sincwine:
bu 20-asr boshlarida AQSHda yapon sheʼriyati taʼsirida paydo boʻlgan besh qatorli sheʼriy shakl;
bu o'qish va yozish orqali tanqidiy fikrlashni rivojlantirish texnikasi.
Yozish sinquain muallifdan axborot materialidagi eng muhim elementlarni topish, xulosalar chiqarish va ularni qisqacha shakllantirishni talab qiladigan erkin ijod shaklidir. Syncwine qurishning nisbatan soddaligi natijani tezda olish imkonini beradi. Bu ish boy kontseptual zaxiraga asoslangan chuqur mulohaza yuritishni, shuningdek rivojlangan obrazli tafakkurni talab qiladi. Usul ortda qolganlar bilan ishlashda ham, iqtidorli bolalar bilan ishlashda ham samarali. Har bir bola muvaffaqiyatga erishish, o'quv jarayonining quvonchini his qilish uchun haqiqiy imkoniyatga ega. Va bu bizning ishimizdagi eng muhim narsa.
Metodologiyada cinquain tushunchalar va ma'lumotlarni tahlil qilish, sintez qilish va umumlashtirish uchun tezkor, samarali vositadir. U tushunchalardan mazmunli foydalanishga va ko‘rib chiqilayotgan muammoga munosabatingizni aniqlashga, atigi besh qatordan foydalanishga o‘rgatadi. Bola katta hajmdagi ma'lumotlarga asoslanib, tahlil qilish qobiliyatini rivojlantirib, nisbatan kichik matn tuzadi. Ushbu matnni tuzish nisbatan oz vaqtni talab qiladi, garchi u taqdimot shaklida qat'iy asosga ega.
1 qator- syncwine mavzusida bitta so'z (odatda ot yoki olmosh) mavjud bo'lib, u muhokama qilinadigan ob'ekt yoki mavzuni bildiradi.
2 qator-ikkita so'z (ko'pincha sifatlar yoki qo'shimchalar), ular sinxronlashda tanlangan ob'ekt yoki ob'ektning belgilari va xususiyatlarining tavsifini beradi.
3 qator- ob'ektning xarakterli xususiyatlarini tavsiflovchi uchta fe'l yoki gerund bilan tuzilgan.
4 qator- sinxronlash muallifining tasvirlangan ob'ekt yoki ob'ektga shaxsiy munosabatini ifodalovchi to'rt so'zli ibora.
5-qator- predmet yoki ob'ektning mohiyatini tavsiflovchi bitta so'z - xulosa.
Pedagogika nuqtai nazaridan, sinxronizatsiyani tuzish tartibi barcha uchta asosiy ta'lim kampaniyasining elementlarini uyg'un ravishda birlashtirishga imkon beradi: axborot, faoliyatga yo'naltirilgan va talabalarga yo'naltirilgan.
Buni amaliyotimda qanday ishlataman?
Birinchidan, siz maktabda ham, sinfda ham, uyda ham uy vazifasi sifatida matn yozishingiz mumkin. Bolalar buni individual vazifa sifatida yoki asosiy vazifaga qo'shimcha sifatida bajarishlari mumkin.
Fizika.
Kerakli, qiziqarli.
Tadqiq qiladi, rivojlantiradi, fikrlashga yordam beradi.
Fizika tabiat haqidagi fandir.
Chikinov Ilya, 7A
Harorat.
o‘lchanadigan, bog‘liq.
U ko'tariladi, tushadi, o'zgaradi.
Tana issiqlik darajasi.
Qiymat.
Kozlov Aleksandr, 8A
Ob'ektiv
qavariq, botiq
To'playdi, tarqatadi, sindiradi
Optik asboblarda qo'llaniladi
Daria Abramova, 11-sinf
Ikkinchidan, siz mustaqil ravishda ham, juftlikda ham, hatto guruhda ham sinxronizatsiya yaratish ustida ishlashingiz mumkin. Darsdagi har qanday nazariy materialni ko'rib chiqqandan so'ng, men mulohaza sifatida birgalikda sinxronlashtirishni taklif qilaman. Agar turli xil qobiliyatga ega bo'lgan talabalar juftlikda bo'lsa (va qoida tariqasida bu sodir bo'ladi), unda kuchliroq talaba ikkinchisining mumkin bo'lgan yordamidan foydalanib, o'rganilgan narsalarni tahlil qiladi. Guruhda ishlash qiyinroq. Bu erda, intellektual qobiliyatlardan tashqari, bola kommunikativ qobiliyatlarni ham ko'rsatishi kerak.
Molekula.
Kichik, mobil.
Harakat qiladi, tortadi, qaytaradi.
Molekula - bu moddaning nimadan iboratligi.
Izotova Rimma, Semenov Ilya, 8B
Uchinchidan, bu usuldan ancha tor tushunchani tahlil qilishda ham (masalan, “Manometr” tushunchasini ko‘rib chiqishda) ham, yetarlicha hajmli materialni o‘rganishda ham foydalanish mumkin.Saqlash va o‘zgarish qonunlari kabi murakkab mavzuni o‘rganib chiqqandan keyin. energiya, men ijodiy kabi vazifani beraman.
Bosim o'lchagich.
Suyuqlik, metall.
O'lchaydi va aniqlaydi.
Manometr - bosimni o'lchash uchun.
Tixonova Anna, 7B
Energiyaning saqlanish va aylanish qonuni.
Kerakli, foydali.
O'zgartirilgan, saqlanib qolgan, o'zgarmagan.
Energiya bir shakldan ikkinchisiga aylanadi.
Tabiatning asosiy qonunlaridan biri.
Izotova Rimma, 8B
To'rtinchidan, siz tayyor sinxronlash bilan ishlashning juda ko'p usullarini topishingiz mumkin. Masalan, siz uyda tayyorlangan sinquaindan maslahat sifatida foydalanib, berilgan mavzu bo'yicha qisqacha hikoya yozishingiz mumkin. Mavzu bo'yicha barcha bilimlaringizdan foydalanib, do'stingiz tomonidan yaratilgan matnni yoki ataylab rejalashtirilgan xatolarga yo'l qo'ygan matnni tuzatish va yaxshilash mumkin. Nihoyat, siz yo'qolgan qism bilan sinxronlash mavzusini aniqlashni o'rganishingiz mumkin, masalan, birinchi qatorsiz.
(ichki yonuv dvigateli).
Keng tarqalgan, termal.
Kiritadi, siqadi, ishlaydi, chiqaradi.
Ichki energiyani mexanik energiyaga aylantiradi.
(termal harakat).
Tartibsiz, o'zgaruvchan.
Ular tebranadi, harakatlanadi, tezlashadi.
Harorat tezlikka bog'liq.
Molekulalarning harakati.
(Kuchlanishi).
O'zgaruvchan, doimiy.
O'zgarishlar, o'lchovlar, xarakteristikalar.
To'lovni o'tkazish ishi.
Potensial farq.
Men 5-sinfda sinxron yozishni faol ishlataman (men "Tabiiy fanlarga kirish" kursini o'qitaman). "Qattiq jismlar, suyuqliklar va gazlar bosimi" mavzusini o'rganish jarayonida talabalar har bir darsda uy vazifasi sifatida dars mavzusi bo'yicha sinquain oldilar.
Bosim.
Yuqori, past.
O'zgartirish, o'lchash, hisoblash.
Kuchning tayanchga ta'siri.
Jismoniy miqdor.
Strativnaya Alena, 5B
Paskal qonuni.
Muhim, zarur.
Tushuntiradi, ko‘rsatadi, ishlaydi.
Bosim barcha yo'nalishlarda bir xil.
Gidravlik press.
Parshina Anastasiya, 5A
Mavzuni o'rganib chiqqandan so'ng, ular ijodiy loyihani yakunladilar: "Bosim" mavzusidagi sinxronizatsiya kitob - chaqaloq shaklida yaratilgan.
Shahar seminari doirasida rus tili o'qituvchisi Rubtsova L.G. bilan birgalikda o'tkazdim. "Sinquain va fizika darslarida" master-klassi.
Sinquaindan nafaqat darsda, balki darsdan tashqari mashg‘ulotlarda ham foydalanaman. Masalan, men sinf rahbari bo'lgan 6-sinfda "Sinkwine yozishni o'rganish" darsi:
Baquvvat, mehribon.
O'rganing, o'ynang, ishtirok eting.
Odamlar jamoasi.
Ilyinskiy Nikita
Dada.
Aqlli, mehnatsevar.
Sevadi, g'amxo'rlik qiladi, qasam ichadi.
Dadam hamma narsani qila oladi.
Oila odami.
Martynova Sofiya
Tosh, yog'och.
U turadi, himoya qiladi, himoya qiladi.
Uy qulay uydir.
Byzova Yekaterina
Mavzuda sinf soati “Men kimman? Men kimman? ”, Natijada 6-sinf o'quvchilari o'zlari haqida sinxron yozishgan:
Nikita
Mehribon, faol.
Men o'rganaman, rivojlanaman, yuraman.
Men o'zimni yaxshi ko'raman.
Elmail
Mehribon, do'stona.
Do'stlar, tashvishlar, sakrashlar.
Ko'p narsani bilishni xohlaydi.
Aqlli, chiroyli.
O'qish, qo'shiq aytish, raqsga tushish.
Anya - sinf rahbari.
Qiz do'sti.
Onalar kuni tadbiri:
Ona.
Chiroyli, mehribon.
Oziq-ovqat, kiyim-kechak, sevadi.
Onaning qo'llari issiq.
Ojiganova Anna
Ona.
Mehribon, quvnoq.
Himoya qiladi, yordam beradi, g'amxo'rlik qiladi.
Onam mening sevimli.
Ota-ona.
Obotnin Vasiliy
Ona.
Aqlli, mehribon.
Ovqat pishirish, tozalash, yordam berish.
Onam eng yaxshi maslahatchi.
Yumatova Marina
"Mening oilam" mavzusidagi ota-onalar yig'ilishi:
Oila.
Baxtli, mas'uliyatli.
Biz o'ynaymiz, o'ynaymiz, yashaymiz.
Birga yurish qiziqarli.
Kondratieva Svetlana Yurievna
Oila.
Do'stona, kuchli.
Qo'llab-quvvatlang, yordam bering, ilhomlantiring.
Men, siz, u, u ahil oilamiz.
Novikova Natalya Vladimirovna
Oila.
Do'stona, sportchi.
Biz zavqlanamiz, yordam beramiz, quvonamiz.
Birgalikda biz hamma narsani qila olamiz.
Obotnin Aleksey Anatolievich
Mavzu bo'yicha master-klass "Fizika darslarida sinkwine"
Buni hamma bilmasligi kerak, lekin bu juda qiziq!
– Fan va san’at o‘pka va yurak kabi chambarchas bog‘liqdir.
L.N.Tolstoy
Fizik Maksvell she'riyatni yaxshi ko'rardi.
Taniqli badiiy tarjimalar
Wiener, kibernetika asoschisi.
Rassomlik bilan jiddiy shug'ullangan
astronom Kopernik.
sinquain
- bu 20-asr boshlarida AQSHda yapon sheʼriyati taʼsirida paydo boʻlgan besh qatorli sheʼriy shakl;
- bu o'qish va yozish orqali tanqidiy fikrlashni rivojlantirish texnikasi.
Didaktik sinquain
- 1 qator- syncwine mavzusida bitta so'z (odatda ot yoki olmosh) mavjud bo'lib, u muhokama qilinadigan ob'ekt yoki mavzuni bildiradi.
- 2 qator-ikkita so'z (ko'pincha sifatlar yoki qo'shimchalar), ular sinxronlashda tanlangan ob'ekt yoki ob'ektning belgilari va xususiyatlarining tavsifini beradi.
- 3 qator- ob'ektning xarakterli xususiyatlarini tavsiflovchi uchta fe'l yoki gerund bilan tuzilgan.
- 4 qator- sinxronlash muallifining tasvirlangan ob'ekt yoki ob'ektga shaxsiy munosabatini ifodalovchi to'rt so'zli ibora.
- 5-qator- predmet yoki ob'ektning mohiyatini tavsiflovchi bitta so'z - xulosa.
Bayramlar.
Yengil, quvnoq.
Yuring, dam oling, uxlang.
Dam olish ish emas.
Baxt!
Molekula.
Kichik, mobil.
Harakat qiladi, tortadi, qaytaradi.
Molekula - bu moddaning nimadan iboratligi.
Zarracha.
Bosim o'lchagich.
Suyuqlik, metall.
O'lchaydi, yaxshilaydi, ishlaydi.
Bosimni o'lchash uchun ishlatiladi.
Qurilma.
Harorat.
o‘lchanadigan, bog‘liq.
U ko'tariladi, tushadi, o'zgaradi.
Tana issiqlik darajasi.
Qiymat.
Kerakli, qiziqarli.
Tadqiq qiladi, rivojlantiradi, fikrlashga yordam beradi.
Fizika tabiat haqidagi fandir.
Istak
yanada ijodiy muvaffaqiyatlar!